Wed. Nov 20th, 2019

କୁଣ୍ଡିଆ ରୋଗର ଉପଚାର

{ Chemist॰ Gyana Ranjan swain } ସାଧାରଣତଃ ଗାଁ ଗହଳିର ଲୋକମାନଙ୍କୁ ଚର୍ମ ରୋଗ “କୁଣ୍ଡିଆ” (Scabies) ବିଷୟରେ ବେଶ ଭଲଭାବରେ ଜଣାଥାଏ । ଏହି ରୋଗ ଗାଁ ର ଛୋଟ ପିଲାଙ୍କ ଠାରୁ ଆରମ୍ଭ କରି ପ୍ରାପ୍ତ ବୟସ୍କ ଲୋକଙ୍କ କ୍ଷେତ୍ରରେ ମଧ୍ୟ ପରିଲକ୍ଷିତ ହୋଇଥାଏ । କିନ୍ତୁ ସଚେତନତା ଅଭାବରୁ ଗାଁରେ ବସବାସ କରୁଥିବା ଲୋକମାନେ ଏହାର କାରଣ ଓ ଉପଚାର ଜାଣିନଥାନ୍ତି । ତେବେ ଆପଣଙ୍କ ମନରେ ଥିବା ଅନ୍ଧବିଶ୍ଵାସକୁ ଦୂର କରିବା ପାଇଁ “ଜନତାଖବର”ର ଏହା ହେଉଛି ଏକ ଅଭିନବ ଉପାୟ । ତେବେ ବିଳମ୍ବ ନକରି ଆସନ୍ତୁ ଜାଣିବା ଏହାର କାରଣ ଓ ଉପଚାର କଣ ?

ବିଜ୍ଞାନ ଅନୁସାରେ ଏହା କୌଣସି ରୋଗ ନୁହେଁ ବରଂ ପ୍ରତିକୂଳ ପ୍ରତିକ୍ରିୟା (allergy) ।

ଏହା ଏକ ସୂକ୍ଷ୍ମ ଜୀବାଣୁ ଦ୍ଵାରା ବ୍ୟାପିଥାଏ । କିନ୍ତୁ ସବୁଠାରୁ ଆଶ୍ଚର୍ଯ୍ୟର କଥା ହେଉଛି ଯେ, ଏହି ଜୀବାଣୁକୁ ଆମ ଦେହରେ ବ୍ୟାପିବାକୁ ଆମେ ନିଜେ ହିଁ ସହାୟତା କରିଥାଉ । ପ୍ରଥମ ଏହି ଜୀବାଣୁର ନାମ ହେଉଛି ସାର୍କପ୍ଟସ ସ୍କାବି (Sarcoptes scabiei) । ଏହା ପଶୁମାନଙ୍କ ଶରୀରରୁ ବାୟୁ ଓ ପାଣି ଦ୍ଵାରା ଆମ ଦେହକୁ ଆସିଥାଏ । ପରେ ଏହି ଜୀବାଣୁ ଆମ ଚର୍ମରେ ତାର ବଂଶ ବିସ୍ତାର ବେଶ ଶୀଘ୍ର କରିବାରେ ସକ୍ଷମ ହୋଇଥାଏ ।

ଘରୋଇ ଉପଚାର :-

  • ସଫା ପୋଷାକ ବ୍ୟବହାର କରିବା ଉଚିତ ।
  • ଦୈନିକ ଚର୍ମରେ ଳିମ୍ବ ତେଲ ଲଗାଇ ସ୍ନାନ କରିବା ଉଚିତ । କାରଣ ବିଜ୍ଞାନ ଅନୁସାରେ ଳିମ୍ବ ତେଲ ହେଉଛି ବିଶ୍ଵର ସବୁଠୁ ବଡ ଜୀବାଣୁ ନାଶକାରୀ (Anti-inflammatory drug ) ଔଷଧ ।
  • ସପ୍ତାହରେ ଏକ ସୋରିଷ ତେଲ ସହ ହଳଦୀ ମିଶାଇ ଲେପ ଦେବା ଦରକାର ।

ଔଷଧୀୟ ଉପଦେଶ ପାଇଁ ଯୋଗାଯୋଗ କରନ୍ତୁ:- janatakhabar.portal@gmail.com / whatsapp( କେବଳ ରବିବାର) ୯୦୪୦୧୨୩୧୦୫

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *